sobota 24. ledna 2015

Freedom

Volnost. Pocit, který chce každý z nás zažívat. Má mnoho podob a co člověk, to jiná představa. Chápu, proč je zažité říkat "cítit se volný jako pták". Oni mají opravdu v mnohém pro nás až neuvěřitelné možnosti díky svým křídlům. Jen tak se vznesou a mohou odletět kamkoliv si usmyslí (v nadneseném smyslu slova)..svobodu pohybu, času. Že to toho ptáka stojí hodně sil a je to i nebezpečné, je už věc jiná. Ale už jen ta představa, že podobnou volnost máme, je snová. 
Freedom. Feeling that each of us want to experience. It has many forms and everybody has it's own idea about it. I understand why it is rooted to say "feel free like a bird". They have so many incredible opportunities (instead of us) to feel the freedom because of their wings. They just can "take off" and fly anywhere they want (in exaggerated sense)..freedom of movement, freedom of time. The other thing is that it is dangerous for that bird to fly and it costs lot of energy. But just the idea we have freedom like they have, is such a dream.
Já určitou svobodu zažívám, když se posadím za volant auta. Není to nejrychlejší prostředek na přesun, ale miluju ten pocit, kdy v rukou svírám volant, slyším bručící motor a mám možnost se vydat kamkoliv chci (a peněženka a zákony dovolí). Dokážu při řízení relaxovat. Stačí vyjet za Prahu, na klikaté ulice vedoucí mezi vesnicemi, lesy a poli. Někdy jimi jen tak pomalu projíždím, sleduju okolí, a užívám si ten pocit volnosti. Jindy šlapu na plyn, pevně držím volant a řežu zatáčky, co podvozek dovolí. Neženu auto na hranu fyzikálních možností, ale mám rád přiměřený adrenalin. Ani neriskuju, vždycky pozorně sleduju okolí a protisměr, patřím mezi opravdu tu slušnou část řidičů, co se nelepí na nárazník, neproblikává pomalejší auta a zbytečně neriskuje neuváženým předjížděním. O tomhle totiž požitek z jízdy není. 
I'm experiencing some freedom when I sit behind the steering wheel. It is not the fastest way of transport, but I love that feeling when I hold the wheel in hands, hearing whirring engine and have the opportunity to go anywhere I want (and wallent and laws permit it). I can relax while I'm driving. Just go outside of Prague, on a winding road leading between villages, forests and fields. Sometimes I just slowly ride by, watching neighborhood and enjoying the feeling of freedom. Other times I go for a full throttle, firmly holding the steering wheel and cutting corners as chassis allows me. I am not getting the car on the edge of physical possibilities, but I love a reasonable portion of adrenalin. Nor take any risks, and I always watch carefully around, I really belong to those drivers which are not sticking on the bumper, flashing with lights on slower cars not risking by dangerous overtaking. Driving enjoyment is not about this. 
A stejně, jako si vybírám oblečení, které mě musí zaujmout, je to stejné i s auty. Musí mě zaujmout, líbit se mi nejen parametry, ale taky vzhledem. Musíme si rozumět po všech stránkách. A co víc, rád čas od času sladím outfit s podstatou daného auta. A Citroën DS3 je takový malý ďábel s rebelským srdcem, takže #allblack s křivákem, pod něj triko s vřískající pumou a na oči pilotky. Chybí mi už jen kožené chelsea boots, abych byl spokojený..ty ale nemám dodnes. 
Při čem zažíváte svobodu vy? A je auto pro vás jen spotřební zboží nebo ho berete jako součást svého stylu? 
And just as I choose clothes that must catch my eyes or heart, it's the same with cars. I need to fall in love with it, just a little, and not only with parametres, but also with its design. We have to understand each other in all aspects. What's more, from time to time, I like to match my outfit with the essence of the car. And Citroën DS3 is such a little devil with rebelious heart, so #allblack with biker jacket, beneath t-shirt with screaming mountain lion and aviator sunglasses on my eyes. I miss just leather chelsea boots to be satisfied at all..but I still don't have them. 
So, when are you experiencing freedom? And is the car for you just another consumer thing or you take it as a part of your style?

Biker Jacket - Zara 
T-shirt - Zara
Jeans - Bershka
Shoes - New Balance
Watch - Casio
Sunglasses - Topman
Car - DS3 by Citroën Česká republika
Photographed by - Made by Boy

For more follow me on instagram / facebook / ASK.fm

152 komentářů:

 1. great post dear!!!..abd beautiful car!!! :-)
  xX
  S.
  www.manthroughclothes.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 2. perfect black and red combo !

  http://BloggersBoyfriend.com

  OdpovědětVymazat
 3. V černé vypadáš dost dobře =) a zdá se mi to nebo máš i červený ponožky? =D
  Lída

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :3 děkuju..a ne, nezdá se ti to =D..btw., jsem rád, že si někteří všímají detailů =)

   Vymazat
  2. Teda normálně jsem hrozně nevšímavá =D ale sladit ponožky s autem...paráda! =))
   L.

   Vymazat
  3. =D občas dám na detaily ;)

   Vymazat
 4. Skvelé fotky! :) Veľmi Ti to pasuje :) A pekne napísaný článok, ja - síce to nie je úplne o tom istom - tak dokážem veľmi jednoducho uniknúť pri hudbe :)
  Fashion Passion by Erika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky =)..hudba je taky skvělý "nástroj", pro mě třeba v práci..sluchátka, muzika a hned je mi líp.

   Vymazat
 5. Dneska se přiznám, že jsem opravdu tvůj článek nečetla a mrzí, mě že jsem v takové fázy, kdy nezvládám číst, avšak je určitě stejně skvělý jako vždy. Jinak k outfitu... je skvělý, dobře kombinuješ a v černá ti sekne :)

  http://gagenka.blogspot.cz/  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Škoda, snažím se články udržet v co možná nejkompaktnějším vydání =D, ale děkuju =)

   Vymazat
 6. Parádne autíčko :) Pre mňa osobne je najvačší pocit slobody keď odchádzam z práce :) Nebudem klamať... a daľej spomínaná hudba ale hlavne prechádzky prírodou. A ešte niečo :) nemá také hodinky aj Patrik ? :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju =).
   Procházky jsou takové i pro mě..a docela bych uvítal už i výlet někam do lesů..přece jen ty městské parky nejsou úplně to pravé ;)
   A k tvé otázce..ty jsou jeho..jedna z mnoha výhod, když jsou dva kluci spolu =D

   Vymazat
  2. No ano, to ti verím. Ja som tak svojho kedysi priatela nutila si kupiť okuliare aby som mu ich mohla brať, no vedel že ak mu ich raz vezmem tak ich už neuvidí ako ostatné veci :)) a ak pôjdete na SR odporúčam zájsť na Šutovo - Šutovske vodopády :)

   Vymazat
 7. Nemůžu si pomoct, ale ty boty mi k tomu nějak nesedí, ty chelsea by k tomu byly vážně parádní! :-) Jinak ti, ale černá vážně sluší a opravdu se mi líbí ty hodinky! .-)

  Jinak pro mě je v posledních dnech největším pocitem svobody a volnosti to, když mám možnost trávit čas s lidmi se kterými taková být můžu (svobodná a volná) a nemusím si před nimi na nic hrát. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, proto jsem to přiznal i v článku ;), ale můžu prohlásit, že už jsem je sehnal!! Předevčírem a brzo se ukážou tady ;)

   Hmmm, svobodná a volná..normálně taková nebýváš? To mě zajímá ^_^

   Vymazat
 8. Ja som na tom so soferovanim velmi podobne...tiez je to pre mna rela kym to nie je kdesi v zapche hlavneho mesta :) auto je sucast mojho zivotneho stylu a o o viac ma tesi novinka v nasej garazi...pod vianocny stromcek, novy golf variant VII v krasne bielej minimalistickej farbe s R-line vybavou....proste nadhera a krasa...tesim sa ako maly chlapec, it is pure love!

  OdpovědětVymazat
 9. Great outfit!
  Have a nice week-end!
  Angela Donava
  http://www.lookbooks.fr/

  OdpovědětVymazat
 10. Nemôžem si pomôcť, to auto mi príde adorably cute :)

  Veronika
  http://livingbypanicca.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 11. I love these pictures! I feel free mostly in the summer, I roll my car windows down, turn on my favorite music, and drive :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Indeed Lera, the music is important part ;)

   Vymazat
 12. beautiful casual ensemble and car!
  Kisses from Miami,
  Borka
  www.chicfashionworld.com

  OdpovědětVymazat
 13. So handsome, Michael! I followed you on Instagram a few days ago, it would be amazing if we keep on touch there!

  Tons of hugs!

  Walk a million miles

  Instagram

  Facebook

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Thank you, Andres ;)
   Just liked your facebook, keeping in touch ;)

   Vymazat
 14. That car! Haha
  you look great micheal!

  closetofwords.blogspot.com
  instagram.com/heisgoku

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Thanks Goku ;), yeah, that car is great!!

   Vymazat
 15. má taky docela dost nízkej předek tyjo...to na přednim nárazníku dole je měkká nebo tvrdá guma?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není to guma, je to plast =), takže když najedeš předkem na patník při parkování a je vyšší, uslyšíš skřekot ;)

   Vymazat
  2. ach tak! no Peugeot 207 co máme doma tam má plast, naproti tomu však 308 tam má právě měkkou gumu, která se jen ohne, žádný pazvuky:))

   Vymazat
 16. vies kedy mam ja najvacsi pocit volnosti? Ked brazdim na motorke vzdialene krajiny.. to je oazka

  www.donnaiveh.com

  OdpovědětVymazat
 17. Looking good Michael. Red hot car for sure. Not to mention, trend-worthy New Balance sneakers.....cool.

  www.stylegonerogue.com (new post)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Thanks a lot Shoshana ^_^ and yeah, NB, the most comfy sneakers ever ;)

   Vymazat
 18. As always,perfect look!Love your jacket and your jeans!!XoXo

  OdpovědětVymazat
 19. Odpovědi
  1. Thank you ;), we had that car for a week, we are still looking for one we will buy ^_^

   Vymazat
 20. NICE SHOES.. CAN I HAVE THE CAR..LOL NICE CAR NEW POST ON http://melodyjacob1.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 21. I love the classic watch. Thanks for sharing.

  Eye See Euphoria | http://eyeseeeuphoria.com/post/linda-farrow-spring-summer-15

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Yeah, Casio's are classic and I love them ^_^

   Vymazat
 22. Nice car!! Love it!! :)
  Kisses from Spain.
  Xoxo, P.

  My Showroom


  OdpovědětVymazat
 23. Wow! Such a great outfit. I'm in love with your shoes :)

  www.xamysdiary.com

  OdpovědětVymazat
 24. Fantastic!

  http://www.glittertwins.com/

  XoXo

  OdpovědětVymazat
 25. Veľmi pekný článok a auto vyzerá naozaj štýlovo. My sme si nové auto kúpili pred necelým rokom, ale musím sa priznať, že som stále nenabrala odvahu sadnúť si za volant. Já som vyberala farbu a manžel ten zvyšok :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji ^_^..auto je superstylové, jen škoda, že ho nemáme kde parkovat..parkovací zóny jsou zlo =/.
   A jaké jste nakonec vybrali? ;)

   Vymazat
 26. No musím ťa pochváliť aj fotografa, že fotky sú krásne a páči sa mi ten kontrast s tým autom <3 Autko je tiež super <3
  Dijoun&Klaudi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo super počasí, podařilo se vše, co mělo, mám takové dny rád =D a děkujeme ^_^

   Vymazat
 27. I love the look!

  @WanderLustGirls
  www.thewanderlustgirls.com

  OdpovědětVymazat
 28. Awesome car and great look! Totally perfect for a trip with that car!

  ♘ www.sugarpopfashion.com ♘

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hi Stella, thank you very very much for your comment =)

   Vymazat
 29. Super outfit and cute car ;)

  http://butterfly9999.blogspot.ro/

  OdpovědětVymazat
 30. Awesome post! Im in love with the photos. Have an amazing Wednesday dear! :)

  xoxo;
  STYLEFORMANKIND.COM
  Like On Facebook
  Follow On Bloglovin

  OdpovědětVymazat
 31. Recently I'm obsessed with all black looks <333 you rock this one!

  OdpovědětVymazat
 32. Touha po svobode, o tom bych si povidala dlouhe vecery...
  Outfit je super, bunda, dziny a doplnky skvele sladene!

  x, Marky
  www.mypinkboudoir.eu

  OdpovědětVymazat
 33. Woooooow! I love your blog. I hope you will like mine

  http://instagram.com/ladyfur?ref=badge

  http://www.welovefur.com

  OdpovědětVymazat
 34. Awesome outfit and awesome car!! Love the jacket and sneakers! :)

  New post on GIRL ABOUT TOWN BLOG
  FACEBOOK || BLOGLOVIN || INSTAGRAM || G +

  OdpovědětVymazat
 35. Oh, mohli by sme si niekedy ten týždeň s Citroenom zopakovať! Aj cestu do Drážďan (bez toho nákupného sklamania...) a kľudne aj toto fotenie v slnečnom počasí!

  :*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a k voľnosti... Tú pociťujem od 05. ledna (if you know what I mean... :D) non-stop.

   Vymazat
  2. Pojedeme..jen to slunko musíme zařídit ;)

   Vymazat
  3. #icompletelyknowwhatyoumean :-*

   Vymazat
 36. WOW! I just love this look. The jacket, distressed jeans and sunglasses give you this "bad boy" aura! I like how you are able to change your looks and immerse yourself in the skin of someone else. Very cool. And very artistic.

  And the car looks simply perfect next to you, Michael!

  Keep us dreaming and admiring your looks!

  Hugs,
  Miri

  http://currentlywearing.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Thank you so so much, Miri..I am always so happy to read words from you ^_^.
   I will try to do my best =)

   Vymazat
 37. Moc pěkné fotky a krásné autíko :)

  Také velmi ráda řídím, ale neřídím bohužel moc často...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju a přeju, aby ses k řízení dostala častěji ;)

   Vymazat
 38. Hey Michael , thanks for your comment... that plant is in the water for over 5 weeks now and still looking the same, I changed the water once... I do wonder if i should add something to the water to feed the plants needs.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Thank you for your answer..I will need to google something about it =D

   Vymazat
 39. Jo, svoboda. Na to já slyším. A to hodně. I když auto žádný nevlastním, nemám ani řidičák a vlastně ani tolik peněz, abych si ho pořídila. Ale je fakt, že mít auto, umět řídit a nebýt tak odkázaný na tramvaje, to musí být úplně novej pocit. Třeba se k tomu někdy dopracuju a zapracuju na tom :-)

  OdpovědětVymazat
 40. Mišo bunda je jedna topka! a auto ako doplnok, to iba ty môžeš mať!:)

  OdpovědětVymazat
 41. So cool! Love your style
  Have a great week!

  xx Girl in the Bunny Ears
  www.girlinthebunnyears.com

  OdpovědětVymazat
 42. This is such a fun read! Great images also. Happy Friday dear! :)

  xoxo;
  STYLEFORMANKIND.COM
  ** Facebook / Bloglovin **

  OdpovědětVymazat
 43. Great post and blog!
  Would you like us to follow eachother on GFC and stay in touch?
  Have a nice day!
  xo from Italy,
  Sonia Verardo
  http://www.trenchcollection.com/

  OdpovědětVymazat
 44. U mňa voľnosť v aute určite len vedľa vodiča - vodičák nemám a pri mojej šikovnosti ho mať ani nebudem :D Ale rýchlu jazdu si dokážem vychutnať :) Chvlim výber autíčka aj outfit ♥
  Inak volnosť pre mňa znamená určite neznáme miesto,hory, len tak sa prechádzať, nebyť kontrolovaný a mať prázdnu myseľ proste :)

  Fairytale Tea♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju..samozřejmě volnost nepociťuju jen v autě, ale je to věc, která je většinou hned po ruce..za těma horama musím dojet..a tam v té volnosti třeba pokračovat ;)

   Vymazat
 45. Oh amazing pics! And the look is too nice
  I already found your blog and I really like it I wait you in my blog :)
  Kisses

  xx Lisbeth
  novedadesatualcance.blogspot.com.es

  OdpovědětVymazat
 46. Hey friend, thanks for your awearness, really greatful

  http://www.fashionculturediary.blogspot.it/

  OdpovědětVymazat
 47. Nice look and pictures!
  xx
  www.theblackblush.blogspot.pt

  OdpovědětVymazat
 48. fantastic this car :) nice the pics :) new followers
  http://shanaticlandiablog.blogspot.it/

  OdpovědětVymazat
 49. Incredible car, lovely jacket !!


  xx


  http://www.thetrendysurfer.com/

  OdpovědětVymazat
 50. Ehm...I don't drive! :O I know it's shocking but here in NYC I don't need it and I would probably be a horrible driver :D You must be really CRAZY to drive in NYC! I like this red Citroen though! ;-)

  www.PurseFixation.com
  Toast your Purse with an Outfit!
  Fashion Advice, Events and More

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I understand, in NYC could be car annoying think and not helpful.. I wish to visit NYC once.. ^_^

   Vymazat
 51. I myself feels a lot of freedom and liberation when driving, I used to fear that something drastic will happen when I'm behind the steering wheels but as I get used to the idea and conditioned myself to be strong enough to face the real fast-paced world where cars exist, It felt exciting, and though the destination is sometimes just the same, I realized that every journey stores a different possibilities. :)

  with love,
  RAYA
  www.raysofraya.com
  INSTAGRAM: http://instagram.com/raysofraya/
  TWITTER: https://twitter.com/raysofraya
  FACEBOOK: https://www.facebook.com/raysofraya

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Indeed! Completely agreed =), thank you so much for your comment Raya ^_^

   Vymazat
 52. superr sluší... jen se porad nejak nemohu sžit s tebou v teniskach ... :)
  a volnost je super, taky se chystam si udelat ridičak a mit volnost... taxiky jsou super ale vlastní auto je vlastní auto...:)

  http://anna-rekua.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No..musíš si zvyknout..tenisky ke mě neodmyslitelně patří =D No teď s mimčem by se ti auto hodilo určitě ;)

   Vymazat
 53. Wow you have such a sense of style! Great look!
  xx
  cvetybaby.com

  OdpovědětVymazat
 54. <3333 such nice outfit
  love it

  http://www.karolinagespucci.com

  OdpovědětVymazat
 55. Nice look!

  Hugs, Fabio

  www.theblack-hairedboy.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 56. So sleek - you and the car!!!

  Best!
  Rebecca
  www.redtagchiclosangeles.com

  OdpovědětVymazat
 57. Cool outfit!

  http://www.martasfashiondiary.com

  OdpovědětVymazat
 58. Very nice photos and they are very creativ !!! I like it so much !!!

  I want to invite you to visit and Follow my blog ! iT’S SOMETHING FOR EVERYBODY LOVING GOOD FASHION AND HIGH QUALITY PHOTOS !!
  follow for follow ? you start ;)
  SEE YOU ON VICIRAGE

  http://vicirage.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 59. Great post, Michael. I love fast cars. Great pictures, the black look against the red car, cool! Btw we got more snow.
  xox
  Lenya
  FashionDreams&Lifestyle

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fast cars are great ;), thanks a lot, Lenya =)

   Vymazat
 60. Awesome post. I love the car and I am officially following you on Facebook. Make sure to like my page as well. Thanks for sharing.

  Eye See Euphoria | http://eyeseeeuphoria.com/post/maxmara-bold-and-confident

  OdpovědětVymazat
 61. Very nice jacket and great writing!
  www.diamants-au-chocolat.blogspot.ie

  OdpovědětVymazat
 62. this is wonderful :) i hope you're having an amazing day!

  mfashionfreak♥blog

  OdpovědětVymazat
 63. pekné fotky :)

  http://byfoxygreen.blogspot.sk/2015/02/old-house-hidden-treasures.html

  OdpovědětVymazat
 64. Oh that's such a beautiful way of describing freedom. Nice post.
  |
  Apeksha | Instagram | Facebook | Twitter | Bloglovin' | Tumblr

  Love & Kisses
  Apeksha

  OdpovědětVymazat